Gyakran ismételt kérdések
Az applikáció ingyen letölthető az App Store-ról IOS rendszerrel rendelkező készülékek vagy a Google Play webáruházból Android rendszerrel rendelkező készülékek esetében.
Az applikációba való belépést követően létre kell hozni egy felhasználói fiókot, melyhez legalább a név megadása szükséges, ennek kihagyása esetén névtelenül is végezhető mérés.
A WIWE teljes funkcióinak kihasználásához minél részletesebb személyes adatok megadása ajánlott, melyet megtehet vagy a fiók létrehozása közben, vagy utána, a beállítások funkción belül.
Ezek után az applikáció használatra kész, a benne található információk segítségével vagy a honlapunkról kaphat bővebb tájékoztatást a funkciókról.
Az applikáción belül ki kell választani az új mérést.
Az utasításnak megfelelően be kell kapcsolni a WIWE-ot. Ha nincs bekapcsolva, akkor be kell kapcsolni a mobiltelefonon vagy táblagépen a Bluetooth-t.
Ki kell választani a WIWE-ot a felderített eszközök közül.
Ezek után az applikáció utasításait követve elkészíthető a mérés.
A mérés elvégzését követően az eredményjelző képernyőn kattintson a megosztás funkcióra.
Ezt követően vagy már meglévő kapcsolataiból válassza ki azt, akinek küldeni szeretné, vagy új kapcsolat hozzáadása funkció. Ebben az esetben megadhatja az illető nevét és e-mail elérhetőségét vagy hozzáadhat saját névjegyzékéből egy új kapcsolatot.
A lépésszámláló használatához a WIWE-ba beépített gyorsulásérzékelő szükséges, így azt kell magánál tartania.
Az applikáción belül a Beállítások menüpontban kapcsolható be a lépésszámláló.
A funkció és ezáltal a mért adatok/eredmények az adataim/fitness menüponton belül érhetőek el.
Az applikációban létrehozható fiókok száma nincs korlátozva, kizárólag a telefon tárhelyének kapacitásától függ.
Igen, lehetőség van bejelentkezni a felhasználói fiókba Facebook vagy Google+ fiók segítségével.
Felhőszolgáltatás jelenleg nincs beépítve az applikációba, viszont a megosztás funkción belül beállítható, hogy e-mailes formában a kiválasztott személyeknek automatikusan küldésre kerüljenek a mért eredmények.
A mérési eredményeket tartalmazó elküldött dokumentum PDF fájlformátumú.
Amennyiben sárga jelzést tapasztal, kérjük, hogy ismételje meg a mérést 5 perc elteltével. Ha a jelzés fennáll, keresse fel háziorvosát.
Amennyiben piros jelzést tapasztal, kérjük, hogy ismételje meg a mérést azonnal. Ha a jelzés fennáll, keresse fel háziorvosát, vagy kardiológusát.
A WIWE által történő pulzusmérésnek technikai korlátja nincs, tehát magas pulzusszám esetén is képes pontos adatokkal szolgálni.
Egy felvétel 60 másodperc hosszúságú, mely elegendő időtartam arra, hogy szignifikáns eredményt kapjunk.
A WIWE folyamatos megfigyelésre nem használható, az eszköz célja a rövid időintervallum alatt történő EKG hullámok rögzítése.
Pacemakerrel rendelkező felhasználók esetében, amennyiben kamrai ingerlés történik, a szívkamrákon végigterjedő elektromos impulzus más utat jár be a normál (pacemaker nélküli) állapothoz képest. Ennek következtében az EKG kamrai aktivációs hulláma (QRS komplexum) jelentősen megváltozhat mind hullámalak, mind pedig jelszint tekintetében. Mivel az automatikus EKG-feldolgozás során az egyes szívütések beazonosítása a QRS komplexum alapján történik, esetenként előfordulhat, hogy a WIWE EKG-feldolgozó szoftvere nem képes kiértékelni a pacemakeres felvételt, például a jelszint nagymértékű lecsökkenése miatt. Fontos a mérés közbeni nyugalmi helyzet, illetve probléma esetén próbáljon meg változtatni a testtartásán (amennyire a nyugalmi helyzet megengedi), például előre/hátradőléssel, ugyanis a QRS amplitúdót a testtartás is befolyásolhatja (alkattól függ, hogy mennyire).
A mérést nyugodt körülmények között javasolt végezni. A mérés alatt lehetőség szerint nyugodtan, egyenletesen lélegezve, nem beszélve, mozdulatlanul kell ülni, mivel az esetleges izomműködés zavarhatja az elektromos jelek rögzítését.
Amennyiben a WIWE nem kezdi el a mérést, ellenőrizze, hogy a Bluetooth be van-e kapcsolva készülékén és sikeresen csatlakozott-e a WIWE-hoz.
Ha ez megtörtént, kérem kövesse az applikáción belül található utasításokat a mérés elvégzéséhez.
Az akkumulátor lemerülése esetén a WIWE feltöltése mikroUSB kábellel lehetséges, mely esetben LED-sor jelzi a töltöttségi szintet.
Mérés közben a telefont ajánlott legalább 30 cm távolságra tartani a WIWE-tól.
Az applikáció használatakor a távolság a WIWE és a telefon/táblagép között maximum 10 m lehet.
Nem, a WIWE és a telefon/táblagép kommunikációja Bluetooth-on keresztül történik. Az applikáció működéséhez nincs szükség internet elérhetőségre, mivel a mért adatok a mobiltelefon vagy táblagép tárhelyére kerülnek mentésre.
Amennyiben meg kívánja osztani a vizsgálat eredményét, abban az esetben szükség van internet kapcsolatra.
A méréshez csak a WIWE eszközre van szükség, mely saját memóriájába elmenti a felvételeket.
A mérési eredmények megtekintéséhez minden esetben szükség van a WIWE applikáció használatára, amely számos Android vagy iOS rendszerű mobiltelefonra ingyenesen letölthető.
További információk találhatók a kompatibilitási listánkban itt.
Az applikáción belül, a mérés elvégzése után, a megosztás funkcióval lehet eljuttatni e-mailben a háziorvos számára.
Ezen kívül bárki másnak el lehet juttatni a mobilkészüléken vagy táblagépen lévő kapcsolatok közül vagy a beírt e-mail címekre.
Méréseket hetente 3 alkalommal végezzen abban az esetben, ha egyik mért értéknél sem tapasztal eltérést a normál tartománytól.
Amennyiben a végzett mérések során több alkalommal is eltérést tapasztal a mért paraméterekben vagy a következő tüneteket tapasztalja (szapora pulzus, szúró érzés a mellkasban, rosszullét esetleg levegőért kapkod) ajánlott egy mérést elvégeznie a WIWE-val, melyet javasolt orvosának mielőbb eljuttatnia a felmerülő panaszok leírásával egyidejűleg.
Abban az esetben, ha a fentebb említettek erőteljesen jelentkeznek, elsőként azonnal orvosához forduljon.
Természetesen, minden probléma nélkül használható a készülék több ember esetében is.
Lehetőség van külön fiókokat kialakítani az applikáción belül az egyes családtagok számára, így elkülöníthetően lehet tárolni az adatokat.
A WIWE eszközt EKG felvételére bárki használhatja, az általa készített rizikóbecslés azonban legalább 18. életévét betöltöttek számára lett optimalizálva, így ennél fiatalabb egyének esetén az eredmények nem relevánsak.
Ehhez tájékoztató a weblap „Használat” oldalán található, ezen kívül az applikációba beépített első lépések által adott utasítások segítenek az eszköz használatában.
Amennyiben a megfelelő mérési technika alkalmazása mellett rendszeresen kap piros jelzéseket, javasolt a mérési eredményeket megmutatnia szakembernek (emailben, vagy kinyomtatott formában). A WIWE mérési eredményei leletek, amelyeknek önmagukban nincs terápiás konzekvenciája, így kardiológusa a kötelezően előírt protokoll alapján kell eljárjon, miután Ön a WIWE mérési eredményei alapján felkeresi őt. Amennyiben megalapozottnak találja a kivizsgálás szükségességét, megkezdi az előírt protokollt, hogy felállítsa a diagnózist.
Igen, a WIWE használata nem helyettesíti az orvosi vizsgálatot, viszont lehetőséget nyújt arra, hogy gyorsan és könnyen ellenőrizhessük szívünk működését.
Továbbá ha rosszul érezzük magunkat és mérést végzünk a WIWE-al, akkor a mérési eredmények és EKG görbe azonnal elküldhető, vagy később is megmutatható orvos részére.
Használat
A WIWE használatbavétele előtt szükséges tennivalók
A) Normál mérés esetén
Miután kicsomagolta a WIWE készüléket, a használat előtt kérjük végezze el a mérés kiértékeléséhez szükséges mobil alkalmazás letöltését (itt teheted meg), élesítését. Amint ez megtörtént a készülék a tetején lévő KI-BE kapcsolóval üzembe helyezve, a WIWE – megfelelő akkumulátor töltöttség esetén - azonnal használatba vehető.
B) Eseti mérésnél
Esetenként a telefonja nem elérhető, de mérést ekkor is készíthet. Az eseti mérés során a WIWE készülékkel elkészíti a mérést, melynek az adatát a WIWE tárolja és időbélyeggel látja el. A következő telefonnal való szinkronizáció után megtekinthető lesz a WIWE-on tárolt mérés kiértékelése.
Mobil alkalmazás letöltése, élesítése
Fiók regisztrációt valamint a WIWE eszköz és a mobil telefon illesztését, a Bluetooth kapcsolat létrehozását követően a készülék teljes körű használatra kész. A fiók regisztráció nem hagyható el, ám lehetőség van névtelenül, fióktól függetlenül mérést kezdeményezni.
A telefon alkalmazás és a WIWE eszköz párosítása
- A kapcsolat beállítás elvégzéséhez legyen bekapcsolva a WIWE eszköz és a mobil telefon is.
- Kapcsolja be a Bluetooth kapcsolatot telefonján.
- Az eszköz bekapcsolása a BE/KI nyomógomb benyomásával történik. Megfelelő illesztés esetén az alkalmazás automatikusan felismeri a WIWE eszközt a jövőben is, ha a kapcsolt eszközzel mérés kezdeményezése történik.
- A WIWE eszköz és az mobil telefon párosítása később, a mérés kezdeményezése során is elvégezhető.
- A párosítás során A WIWE eszköz és az mobil telefon egymás hatókörében kell, hogy legyenek (Bluetooth kommunikációs távolság)!
Üzemkész állapot
Kérjük, hogy a WIWE helyes működéséhez szükséges alábbi feltételeket a használat előtt minden esetben ellenőrizze:
•A készülék épsége. Győződjön meg arról, hogy a készülék sérülésmentes, használható állapotban van!
•Az érzékelők tiszták.
•Az akkumulátor töltöttsége.
A teljes töltöttséget az eszköz tetején lévő 4 db LED világítása jelzi, (1 LED világítása esetén a töltöttség 25%-os). Amennyiben nem világít legalább 2 db LED, úgy az üzembevétel előtt szükséges az akkumulátort tölteni. ld.: Akkumulátor töltése fejezet.
Az otthoni környezet miatti hatások
A WIWE az otthoni elektronikus eszközöknél megszokott kezelést igényli. Kérjük, ne tárolja nedves környezetben. Kerülni kell az erős elektromágneses tereket, ezért ne tegye hangszóróra, mikrohullámú sütőre vagy hasonló elektronikus eszköz közvetlen közelébe.
Nem igényel különleges tárolást és kezelési eljárást.
A lépésszámláló olyan, legtöbbször hordozható elektromos vagy elektromechanikus eszköz, amely érzékelve az egyén kezeinek vagy csípőjének mozgását, számlálja a megtett lépéseket.
A WIWE készülék beépített lépésszámláló funkcióval is rendelkezik.
A WIWE-ot elég, ha magunkkal hordozzuk (itt tudhatsz meg többet a használatról), és a benne lévő érzékelőnek köszönhetően alvó üzemmódban állandóan számolja a megtett lépéseket.
-
Tárolja az adatot, hogy napi/heti/havi /évi bontásban és összesítve hány lépést és mekkora távolságot tettél meg.
-
Elégetett kalóriát számolja.
-
Grafikonokon, kördiagramon %-os jelzéssel, rögzített számadatokkal követheted aktivitásod.
Jutalmak
Attól függően, hogy a célodhoz (10.000 lépés a napi ajánlott mennyiség) képest mennyit értél el, a %-os kördiagram közepén mezítlábas kép/papucs/szandál/cipő /sportcipő jelenik meg.
Eredmények
Motiváló mérföldköveket jelenít meg.
Adatok
A minél pontosabb működés érdekében részletes személyes információkat érdemes megadni a felhasználói felületen (nem, kor, magasság, testsúly).
A megadott adatok alapján BMR-t illeteve BMI-t számol.
A BMR (angolul Basal Metabolic Rate) alapanyagcserét jelent. Ez az az energiamennyiség (kalóriákban kifejezve), amit a szervezet pihenés (tehát mindenfajta fizikai megterhelés nélkül) közben az élettani funkcióinak fenntartása miatt éget (használ) el. Ez a mennyiség teszi ki a napi kalóriaszükségletünk 60-70%-át. Magában foglalja a légzés, a szívverés, az izzadás, a testhőmérséklet fenntartását, az egyéb szerveink működését, stb.
A BMI (angolul Body Mass Index), azaz test-tömegindex segítségével világszerte sport és táplálkozástudományi szakemberek illetve orvosok állapítják az elhízás mértékét, és így az esetleges egészségügyi kockázatot, a testtömeg és a magasság arányszámával.
Napi cél: Napi célod megadásakor a lépésszám, a távolság és az elégetett kalória jelenik meg. Bármely cél beállítása esetén a másik két mező adata hozzárendelődik.
Jelzések
Automatikus üzenetet kapsz a kitűzött cél 80%-os és 100 %-os teljesítésekor, illetve a tippek érkezésekor.
Tippek
Aktivitásodat az aktuális tippek segítségével is követheted, melyet időközönként kapsz automatikus üzenet formájában.
SPO2 mérés kértékelése
Amennyiben a WIWE-al történő mérés során a véroxigén-szint mérő végig piros színnel világít, úgy annak funkcionális működésében valószínűsíthetően nincs probléma. A kiértékelhetetlenség a mérés alatt rögzített adatok minőségéből adódhat, melynek alapvető oka a nem megfelelő méréstechnika használata.
Minden egyes WIWE termék az összeszerelés során átesik egy két szintű funkcionális vizsgálaton a főbb alkatrészek tekintetében, melynek az "SpO2 szenzor" is része. Csak olyan termék hagyhatja el üzemünket, mely ezeket a teszteket pozitív eredménnyel zárta.
Amennyiben a piros fény végig világít az 1 perces időtartam alatt, de WIWE-al történő méréssel ennek ellenére sem sikerül a vér oxigéntelítettségének kiértékelése, úgy az alábbi tényezők azok, amelyekre javasolt figyelni, illetve az alább található méréstechnikákat ajánlott használnia:
1. Vérkeringés: ennek megfelelősége az ujjakban fontos ahhoz, hogy a vér oxigéntelítettségének szintjét meg lehessen határozni. Ha nem megfelelő, akkor a leggyakoribb "tünet" a kezek hidegsége, melyek ellen a tenyerek összedörzsölésével, "masszírozásával" lehet tenni.
2. Nedvességtartalom: ennek megfelelősége szintén fontos, amennyiben az ujjak túl szárazak, úgy a véroxigén-szint mérése nem lesz megfelelő/lehetséges, ezért ilyen esetekben a bőrfelület enyhe benedvesítése ajánlott
3. Relaxáció: az ujjaknak nyugalomban kell lenniük, amennyiben az izmok feszülnek az ujjak végében, úgy a mérés során rögzített adatok rosszabb minőségűek lesznek. Emiatt a mérések során az alábbi pontokra kell figyelnie, ezeket ajánlott követnie:
1. Az ujjaknak mindenképpen csak hozzá kell érnie a WIWE érzékelőkhöz, a fém bőrfelülettel történő érzékelése teljes mértékben elegendő. A szükségesnél nagyobb erőhatás kifejtése a mérési adatok minőségének romlásához vezet. A lehető legnagyobb ujjbegy felülettel érintse a szenzorokat.
2. A kezeknek ajánlott letámasztva elhelyezkednie, így a megfelelő stabilitás elérhető. Ennek két javasolt módja lehetséges:
1. A WIWE érzékelőkhöz a hüvelykujjakkal érintve, a kezeket vagy asztalra, vagy ölbe letámasztva
2. A WIWE érzékelőkhöz mutatóujjakkal érintve, a teljes alkart asztalra fektetve, tenyereket a WIWE mellett pihentetve
1. EKG jelek kiértékelése
Az EKG kiértékeléséhez elengedhetetlen egy megfelelő szintű jelminőség elérése az egy perces EKG görbéhez. Ehhez elsősorban az alábbi alapvető méréstechnika követése szükséges:
1. Az ujjaknak mindenképpen csak hozzá kell érnie a WIWE érzékelőkhöz, a fém bőrfelülettel történő érzékelése teljes mértékben elegendő. A szükségesnél nagyobb erőhatás kifejtése a mérési adatok minőségének romlásához vezet. A lehető legnagyobb ujjbegy felülettel érintse a szenzorokat.
2. A kezeknek ajánlott letámasztva elhelyezkednie, így a megfelelő stabilitás elérhető. Ennek két javasolt módja lehetséges:
1. A WIWE érzékelőket a hüvelykujjakkal érintve, a kezeket vagy asztalra, vagy ölbe letámasztva
2. A WIWE érzékelőket mutatóujjakkal érintve, a teljes alkart asztalra fektetve, tenyereket a WIWE mellett pihentetve
Amennyiben a fentieket követve sem sikerül kiértékelhető mérést rögzíti, úgy több más ok is közre játszhat ebben. Ebből az okból kifolyólag ilyen esetben, ha több alkalommal is sikertelen a kiértékelés a fenti pontokat követve kérjük, hogy küldje el PDF formátumban mérését - ha 3 alkalommal egymás után nem tudta az alkalmazás kiértékelni, úgy a mérés végén felajánlja az "EKG elküldése" opciót. Ezt elküldve az info@mywiwe.com e-mail címre, az elküldött pdf formátumú mérés alapján tudunk részletesebb információval szolgálni az adott esetet illetően.
Amennyiben a fenti feltételek mind teljesültek és mégsem kiértékelhető a rögzített EKG, ennek hátterében az alacsony QRS amplitúdó (EKG jelerősség) áll. Ennek általában alkati okai vannak, melyek nem jelentenek kardiológiai rendellenességet, ugyanakkor a háttérben komolyabb probléma is meghúzódhat:
1. Alkati tényezők
-- a szív testen belüli elhelyezkedése olyan irányú, hogy a kamrai aktiváció (amit az EKG-n a QRS hullámcsoport reprezentál) nem vetül ki jelentős mértékben az általunk mért végtagi I. EKG elvezetésre
-- elhízás esetén a megnövekedett zsírréteg csillapító hatása is hozzájárulhat a QRS amplitúdójának csökkenéséhez
-- amennyiben a bőr nagyon száraz, az is okozhat ilyen jellegű problémákat a vezetőképesség csökkenése miatt
2. A szív rendellenességei
-- a működőképes szívizomzat mennyiségének csökkenése (pl. infarktus következményeképp)
-- cardiomyopathia
-- szívburok rendellenességei
2. Tulajdonosi fiók létrehozása: itt tudhat meg többet
3. A pontatlan mérés gyakori okai
- Nincs elég szoros érintkezés az érzékelők és az ujjak között.
- A mérés során érintkezés van a bal és a jobb kéz bőre között.
4. Teendők esetleges működési zavar vagy teljesítmény változás észlelése esetén
• Hard reset: folyamatosan nyomva tartva a KI/BE kapcsoló gombot 10 másodpercig újraindítja a WIWE eszközt (kapcsolódási, lefagyási hibák esetén lehet hasznos)
• Adatok törlése: csatlakoztatni kell a WIWE eszközt egy számítógéphez microUSB kábellel és a bekapcsológombot gyors egymásutánban 5-10 alkalommal be kell nyomni. Ez kitörli a WIWE-ból a tárolt adatokat. (tulajdonosi fiók, lépésszám adatok)
A WIWE-ot hosszú távú hibátlan működésre terveztük. Ha a működéssel kapcsolatos bármilyen panasz mégis előfordul, kérjük, forduljon az Ügyfélszolgálathoz (info@myWIWE.com).
A hirtelen szívhalál egy azonnali életveszéllyel fenyegető betegség, amely gyors és szakszerű beavatkozások hiányában halálhoz vezethet. Kialakulhat korábbi szívbetegség miatt vagy akár bármilyen előjel nélkül is. A tünetek jelentkezése és a halál között legfeljebb egy óra telik el.
Évente nagyjából 6 millió embernél következik be hirtelen szívhalál. A túlélési esély világviszonylatban kevesebb, mint 1%.
Kiváltó okok (szívbetegségekről itt tudhatsz meg többet):
- bizonyos örökletes szívbetegségek
- koszorúér betegség
- szívritmuszavar
- ismert szívbetegség nélkül kiválthatja stressz, fizikai vagy lelki megterhelés
Gyakori előjelei a fáradékonyság, légszomj, mellkasi fájdalom.
A fenti kiváltó okok előidézhetik a szív pumpa funkciójának csökkenését, fibrillációhoz, majd végül hirtelen szívhalálhoz vezethetnek. A folyamatban az időtényező kulcskérdés: a szívleállást követő 5 percen belüli újjáélesztéssel még újraindítható a vérkeringés agyi károsodás nélkül, 5 percen túl már valószínűsíthető az agy maradandó károsodása, míg 10 percen túl már kevés a túlélés esélye.
Amennyiben hirtelen szívmegállás gyanúja miatt kell segítenie valakin, azonnal hívja a mentőket, majd - akár laikusként is - alkalmazhatja az alapszintű újraélesztés lépéseit: tegye szabaddá a légutakat, gyakoroljon ritmikus nyomást a mellkasra, majd alkalmazza a befúvásos lélegeztetést! A mellkasi kompresszióval időt nyerhetünk a segítség megérkezéséig. Ők a szív újraindításához elektromos defibrillátort használnak.
A betegség kiváltó oka, hogy nem jut elegendő oxigén és tápanyag az agyba. Az agy vérellátási zavarát kiválthatja egy, a szívből elszabaduló vérrög, de lehet a nyaki vagy a koponyán belüli erek szűkülete is. A szélütés az agyban történik, de következményei az egész szervezetet érinthetik.
Az oxigénhiány következtében az agy egyes területeinek és ezen agyi központok által irányított test megfelelő részeinek a működése leáll. Így következik be a test egyes részeinek bénulása, az emlékezőképesség elvesztése, beszéd-vagy látászavar, szédülés. Legsúlyosabb esetben a stroke kómához vagy halálhoz vezetnek.
A kialakulás folyamata szerint 2 típust különbeztetünk meg: az ún. ischaemiás – azaz vérhiányos – és a vérzéses stroke-t.
Nem vérzéses stroke – agyi infarktus
A stroke-t ebben az esetben egy vérrög okozza, ami miatt a vér nem jut el a megfelelő agyterülethez. A vérrög kialakulhat az egyik verőérben (trombózis) vagy valamely más testrészen, ami a véráramlás során az agyba (embólia) kerülve elzár egy kisebb eret és stroke-t idéz elő. A stroke-ok több, mint 80%-át ez a típus okozza.Fontos tudni, hogy a Pitvari Fibrilláció (erről itt tudhatsz meg többet) a szív eredetű stroke fő kiváltó oka, melyet orvosi mérőeszközökkel könnyen ki lehet szűrni.
Vérzéses stroke – agyvérzés
A stroke másik formája a vérzéses stroke, mely az agyat ellátó vagy az agyburkon áthaladó ér megrepedése miatt alakul ki. Az érelmeszesedés és magas vérnyomás mind valószínűsítő tényezők az agyvérzéses stroke kialakulásánál.
TIA (Tranziens Ischaemiás Attak)
A stroke esetek egy részét az úgynevezett “mini stroke", azaz átmeneti agyi vérellátási zavar előzi meg. Ezt a tüneti együttest TIA-nak nevezzük, mely néhány perces vagy néhány órás lefolyású. Mivel a TIA rövid ideig fennálló probléma, könnyen figyelmen kívül hagyják, pedig gyakran egy sokkal komolyabb stroke előjele. Megfelelő kezelés esetén megelőzhető a TIA-t követő stroke!
Évente 15 millió embert sújt stroke világszerte, ebből 6 millió belehal a betegségbe és másik 5 millió is tartósan rokkanttá válik. A második leggyakoribb halálok a világon a 60 év felettiek esetében és ötödik a 15-59 év közöttiek esetében.
A kockázati tényezők egy részén nem tudunk változtatni, úgymint a kor, a nem és a családi kórelőzmény. Az agyér-betegségek és az azok hátterében álló szív rendellenességei (infarktus, ritmuszavar, szívbetegségekről itt tudhatsz meg többet) a kor előrehaladtával egyre gyakrabban előforduló betegségek. Nem szerint a férfiak 40 éves kor fölött, a nők 50 éves kor fölött vannak jelentős kockázatnak kitéve.
A kockázati tényezők másik része azonban rajtunk múlik, amiknek az elkerülésével csökkenthető lenne a szélütések száma. Ilyenek a magas vérnyomás, cukorbetegség, zsíranyagcsere-zavar, dohányzás. Ezek közül is a magas vérnyomás jelenti a legnagyobb fenyegetettséget.
A stroke bekövetkezésekor minden perc számít! Amennyiben egy lehetséges agyi érkatasztrófára utaló jeleket tapasztalunk, haladéktalanul mentőt kell hívni. Ha a beteg időben eljut a szakorvoshoz és a megfelelő vizsgálatok mentén adott időn belül (a tünetek jelentkezése utáni első 3 órában) az agyi katasztrófát kiváltó okot megszüntetik, akkor jelentősen csökkenthető a stroke által előidézett elhalálozások, vagy a maradandó károsodások száma, sőt, akár esély lehet a teljes felépülésre is.
Mindenki sokat hallott már a szívbetegségekről. Vajon tudjuk-e, mely betegségeket foglalja magába?
Szívünk betegségeit 3 fő csoportba oszthatjuk: a veleszületett szívhibák, a gyulladásos szívbetegségek, valamint a koszorúerek megbetegedését követő szívbetegségek.
1. Veleszületett szívhibák
Veleszületett szívhibák az élve születések mintegy 1 % -ban fordulnak elő, melyek többsége napjainkban már szívműtéttel gyógyítható. Magzati korban a szív egy együregű cső, négy-nyolc hetes korban a leggyorsabb a fejlődése, ezért az e legkritikusabb időszak a veleszületett szívbetegségek kialakulása szempontjából.
Okai között az örökléstani tényezőkön túl az anya terhességének kezdetén előforduló vírusbetegségek (pl. rózsahimlő), fejlődési rendellenességet okozó anyagok, oxigén hiány, ionizáló sugárzás állhatnak. Tünetei a fizikai terheléskor jelentkező nehézlégzés, ritmuszavarok, szívbelhártya-gyulladásra való hajlam,az ajkak, a bőr, a körmök szederjes-kék színei, körömperc megvastagodása, fáradékonyság és a vörösvértestek számának megnövekedése.
Ide tartozó betegségek a kamrai sövényhiány és a pitvari sövényhiány, az embrionális keringésben fontos ér nyitva maradása, a tüdő verőér szűkülete, a fő verőerünk szűkülete, Fallot tetralógia (egy kombinált szívfejlődési rendellenesség), illetve a nagyerek eredésének felcserélődése.
2. Gyulladásos szívbetegségek
A szív fala három részből tevődik össze: szívburok, szívizom, szívbelhártya. Attól függően, hogy mely részek kerülnek gyulladt állapotba, kialakulhat szívbelhártya- (endocarditis), szívizom- (myocarditis) és szívburokgyulladás (pericarditis). (Itt tudhatsz meg többet a szívünkről)
Kiváltó ok lehet vírus, gomba, baktérium, parazita, allergiás reakció, autoimmun betegségek.
Szívbelhártya-gyulladás esetén a véráramba került kórokozók megtelepednek a szívet és a szívbillentyűket bélelő hártya felületén, és itt szaporodni kezdenek. Ha nem kezelik időben, a szívbillentyűk visszafordíthatatlanul károsodhatnak. Veszélyes, hogy az elszaporodott kórokozók telepei leszakadhatnak, és ahogy a vérrel továbbsodródnak, elzárhatnak kisebb ereket, trombózist okozva.
Tünetei: láz, izom- és ízületi fájdalom, hidegrázás, fogyás, verejtékezés, végtag-gyengeség, bénulás, beszéd- és látászavar, agytályog, agyhártyagyulladás, erős fejfájás, esetleg vérvizelés és veseelégtelenség, a bőrön, a köröm alatt, a talpon bevérzések, bal oldali hasi fájdalom, lépinfarktus és megnagyobbodott lép, szívzörej, fulladás, nehézlégzés, jelentősen csökkent fizikai teljesítőképesség, fáradékonyság, lábdagadás.
Kezelése: antibiotikummal vagy szívműtéttel lehetséges.
Szívizomgyulladás
Szívizomgyulladás esetén többnyire vírusfertőzés hatására a szívizom (itt tudhatsz meg többet) gyulladásba kerül és a szív összehúzódásának az ereje csökken.
Tünetei: enyhe gyulladás esetén lehet tünetmentes, súlyosabb esetben rossz közérzet, mellkasi fájdalom, rendellenes szívritmus, légszomj, folyadék-visszatartás, duzzadt láb, boka és lábfej, kimerültség jelentkezhet. Gyermekeknél nehézlégzést és keringési zavart is okozhat.
Kezelése: elsődlegesen a pihenés és kevesebb só fogyasztása, másodlagosan gyógyszeres kezelés, kórházi ellátás, és a legsúlyosabb esetetekben beültethető defibrillátor behelyezése.
Szívburokgyulladás
Szívburokgyulladás: erre is jellemző, hogy vírusfertőzés okozza. A gyulladás következtében folyadék kerül a szívburok rétegei közé, és ez veszélyezteti a szív megfelelő működését, majd összenövések, hegesedések alakulnak ki.
Tünetei: a mellkasi fájdalom, ami éles, szúró fájdalom, átsugározhat a hátba, nyakba, karba, A beteg tünetei belégzéskor illetve fekvő pozícióban fokozódhatnak, ülve enyhülnek. További kísérő tünetek lehetnek a láz, hidegrázás és izomfájdalom is.
Kezelése: gyógyszerekkel lehetséges.
3. A szív koszorúereinek betegségei
A koszorúér betegségek esetén a szívet ellátó erek meszesedéséről, beszűküléséről van szó, mely következtében a szívizom oxigénellátottsága károsodik.
Jellemzően 2 betegségről beszélünk: az angina pectoris-ról valamint a szívinfarktusról (szívtrombózis). Az oxigénhiány okozhat továbbá szívelégtelenséget, szívritmus-zavarokat és hirtelen szívhalált (itt tudhatsz meg többet) is.
Angina pectoris
Az angina pectoris olyan klinikai tünet együttes, melyet a szívizomzat vérellátási elégtelensége vált ki.
Tünetei torokfájás, hátfájás, hányinger, mellkasi fájdalom, fulladás, nehézlégzés, verejtékezés és szorító fájdalom. Ezek a tünetek rohamszerűen jelentkeznek és mozgásra fokozódnak.
Kezelése: A tünetek nitroglicerines gyógyszerrel azonnal enyhíthetőek. Kezelése lehet gyógyszeres kezelés, értágítás vagy bypass műtét. A rohamot kiválthatja fokozott fizikai igénybevétel, stresszhelyzet, fokozott érzelmi állapot, helytelen táplálkozás, túl sok étel, illetve időjárási front is.
Szívinfarktus
A koszorúér betegségek súlyosabb formája a szívizom elhalással járó szívinfarktus. Szívinfarktus esetében először koszorúér szűkület alakul ki, majd a szűk érszakasz hirtelen elzáródik (itt tudhatsz meg többet szívünkről), mely következtében erőteljes szívfájdalom lép fel.
Tünetei nyomásérzés a mellkas közepén, kisugárzó fájdalom a mellkasból, egyre sűrűsödő mellkasi fájdalmak, folyamatos a fájdalom a has felső részén, légszomj, izzadás, megsemmisülés érzés, ájulás, hányinger, hányás.
Kezelése: elsősorban az életmód megváltoztatása, szívkatéterezés, továbbá angina pectoris-os tünetek esetén gyógyszeres kezelés.
A szívinfarktus kialakulását nagyban befolyásolja az életmód: dohányzás, táplálkozási szokások, testmozgás mértéke, a stressz mértéke és kezelésének képessége, horkolás miatti éjszakai légzéskimaradás.
4. Szívritmuszavar
Szívritmuszavarokról beszélünk, amikor a szívdobogást koordináló elektromos tevékenység nem megfelelően működik, ezáltal szívünk túl gyorsan, túl lassan, vagy szabálytalanul kezd el verni.
A szívritmuszavar kiváltó okai közé a diabétesz, a magas vérnyomás, a mértéktelen alkoholfogyasztás, a dohányzás, a túlzott koffeinbevitel, a stressz és a kábítószer-használat tartozik. Szívritmuszavarhoz egy korábbi szívinfarktus utáni szívizom-hegesedés (itt tudhatsz meg többet a szívizomról), szívbillentyű vagy koszorúér betegség, szívkamrák falának a normálistól eltérő vastagsága is vezethetnek.
Tünetei: Van, hogy a szívritmuszavarok nem okoznak semmilyen tünetet. Az esetek többségében azonban az alábbi panaszok fordulnak elő: mellkasi remegő érzés, szédülés, mellkasi fájdalom, bizonytalanság érzés, légszomj, ájulás, túl gyors vagy túl lassú szívverés, szabálytalan szívverés, fáradtságérzet.
Kezelése gyógyszeres kezeléssel, vagy beültethető készülékekkel (pl. pacemaker) lehetséges.
5. Szívelégtelenség
Szívelégtelenség esetén a szív nem tud a szervezet tápanyag és oxigén igényét kielégítő mennyiségű vért pumpálni (itt tudhatsz meg többet szívünkről). A szív bármely károsodása miatt kialakulhat.Érintheti a szív bal és jobb felét is, de előfordul, hogy mindkét szív fél érintett. Azonban minden esetben a bal szívfélen kezdődik, főleg a bal kamra érintett, mivel ez a szív fő pumpáló egysége.
Szisztolés szívelégtelenségről beszélünk, amikor a bal kamra nem tud megfelelő erővel összehúzódni, károsodik a pumpa funkciója.
Diasztolés szívelégtelenség beszélünk, ha a bal kamra nem tud ellazulni, vagy megtelni rendesen, vagyis telítődési probléma alakul ki.
Tünetei hányinger, gyengeség, émelygés, fáradékonyság, bágyadtság, mellkasi fájdalom, légszomj mozgás közben, terhelhetőség gyengülése, szűnni nem akaró köhögés, rózsaszín és habos köpet, ödéma a lábszáron és a bokán, felhalmozódott folyadék a hasüregben, súlygyarapodás, rossz étvágy, koncentrációképesség gyengülése, szívverés szabálytalansága, szapora szívverés.
Kezelése gyógyszeres kezelés, műtéti beavatkozás vagy segédeszközök beültetése (pl. szívpumpa).
Egészséges táplálkozás
A korai halálozások egyik fő oka a szív-és érrendszeri betegségek. A legtöbb betegség kialakulásában az életmódnak, ezen belül a táplálkozásnak meghatározó szerepe van.
Ugyan vannak olyan veszélyeztető tényezők, melyeken nem tudunk változtatni, viszont módunkban áll befolyásolni az életmódbeli faktorokat. Ilyenek például, hogy mennyi zsiradékot, koleszterint, sót viszünk be, vagy hogy mennyi rostot fogyasztunk napi átlagban.
Táplálkozási modellek
Az egészséges táplálkozás egyszerűsített formában történő megjelenítése a táplálkozási útmutató, melynek több fajtája lehet: találkozhatunk házikóval, piramissal vagy szivárvánnyal. Mindhárom fajtája hasonló elven alapszik, jelen esetben a piramis típusú modell magyarázatával foglalkozunk.
A piramis alapját azok a táplálékok teszik ki, amelyekből a legtöbbet kell fogyasztani. A gabonafélék és az ezekből készült (teljes kiőrlésű gabonából) készült élelmiszerek tartoznak ebbe a csoportba.
Második helyen állnak a zöldség- és főzelékfélék, valamint a gyümölcsök. Ebből a csoportból naponta 3-5 –ször javasolt fogyasztani ahhoz, hogy egészségesen étkezzünk.
A harmadik sávban a fehérjékben gazdag élelmiszerek állnak: a húsok, halak, tej, tejtermékek és a tojás.
Legfelül a cukros ételek állnak: ez az, amiből a lehető legkevesebbet kellene fogyasztanunk.
Vannak olyan táplálkozási modellek, ahol a tojást nem sorolják egyik sávba sem: ez ugyanis kitűnő fehérje, vitamin és ásványi anyag-forrás, viszont sokan aggódnak amiatt, hogy növelheti a vér koleszterintartalmát. A táplálkozással bevitt koleszterin a legtöbb esetben azonban nem olyan mértékben befolyásolja a vér koleszterinszintjét, mint az elfogyasztott zsiradék típusa és mennyisége. Kivételt képez néhány, a magas koleszterin-bevitelre érzékeny személy esete- írja egy, az Európai Élelmiszer Információs Bizottság (EUFIC) által végzett tanulmány.
Az energiát adó tápanyagokon, valamint vitaminokon, ásványi anyagokon kívül, szüksége van a szervezetnek folyadékra is. Naponta 2-2,5 l az a mennyiség, amelyet szilárd táplálékokkal és folyadékfogyasztással be kell vinnünk a szervezetünkbe elsősorban víz, ásványvizek, rostos gyümölcslevek formájában.
Nyersen vagy főzve/sütve
Az élelmiszerek kiválasztásán túl figyelnünk kell a táplálékok bevitelének módjára is, hiszen célunk, hogy a lehető legtöbb tápanyag jusson a szervezetünkbe. Ezt szem előtt tartva érdemes megfontolni, hogy nyersen fogyasszuk-e el a táplálékot, vagy főzzük/süssük fogyasztás előtt. Akár nyersen, akár főzve/sütve fogyasztjuk az ételeket, megvannak annak előnyei és hátrányai. Pár tippet összegyűjtöttünk, ami segíthet eldönteni az optimális megoldást:
- Ha lehetőségünk van rá, a zöldségféléket és gyümölcsöket fogyasszuk nyersen, hiszen a teljes tápértékét frissen, éretten és egészben őrzik.
- Konzerv helyett válasszuk a mélyhűtött termékeket, ha nyers formában nem áll rendelkezésünkre.
- Csökkentsük a zsiradékban gazdag majonézes öntetek használatát.
- Ha főzzük a zöldségeket, akkor a főzőlevet is használjuk fel, amiben az értékes vitaminok és ásványi anyagok jelentős része megmarad.
- A burgonyát próbáljuk főzve, héjában, rakottan készíteni a bő zsiradékban való sütés helyett.
- Fehér rizs helyett használhatunk barna rizst. Kicsit több víz és hosszabb főzési, párolási idő szükséges az elkészítéséhez, viszont több rostot tartalmaz.
Cél a káros koleszterin csökkentése
Nagyon fontos kérdés az ételkészítéshez használt zsiradék mennyisége, hiszen ez jelentősen befolyásolja a koleszterin szintet szervezetünkben. A zsiradék csökkentésére a rántott ételek helyett süssünk fóliában, cserépedényben, mikrohullámú sütőben, grillen vagy pároljunk. A káros koleszterin hatására a vérerek falán lerakódások képződnek, melyek akadályozzák a vér szabad áramlását. Ez pedig magas vérnyomást és szívbetegségeket okozhat.
A gránátalmából kinyert lé egy természetes csodaszer, amely hatásosan véd a koleszterintől és lerakódások kialakulásától- a gyümölcs levének rendszeres használata egy év alatt 30 százalékkal csökkenti az érfalakra lerakódott plakkok vastagságát. A gránátalma fogyasztás a szív-és érrendszeri betegségek elleni megelőzésen túl 100 más betegség megelőzésében is hatékony. Egy kísérletben 65 és 75 év közötti alanyokon vizsgálták a gránátalma jótékony hatásait egy 3 évig tartó gránátalmalé kúra során. A vizsgálat eredménye kimutatta, hogy a kúra 60 százalékkal csökkentette a plakk-réteg vastagságát az alanyok vérereiben és ezzel összefüggésben 58 %-kal csökkent a rossz koleszterinszint is.
Halolaj szívünk egészségéért
Sokat halottunk már arról, hogy a halfogyasztás nélkülözhetetlen az egészséges táplálkozás során. De vajon tudjuk-e, mi is áll ennek a hátterében? A halakban, halolajban és növényi élelmiszerekben megtalálható omega-3 zsírsavaknak köszönhetjük ezt, mely csökkenti a szív-és érrendszeri betegségek valószínűségét.
Az omega-3 zsírsavaknak alapvetően 3 fajtája van: a többszörösen telítetlen alfa-linolénsav (ALA), az eikozapentaénsav (EPA) és a dokozahexaénsav (DHA). Különösen a DHA és az EPA vannak jótékony hatással szervezetünkre. Erre az 1970-es években végzett kutatás során jöttek rá tudósok, a grönlandi eszkimók tanulmányozásakor.
Az eszkimók ugyanis nagyon sok, tengeri állatokból származó zsiradékot fogyasztanak, melyben nagy mennyiségben megtalálhatók az omega-3 zsírsavak. Ezek csökkentik a trigliceridszintet, pulzusszámot, érelmeszesedést és vérnyomást. Ennek köszönhetően az eszkimók körében gyakorlatilag ismeretlen a kardiovaszkuláris megbetegedés. Az omega-3 zsírsavak ajánlott napi bevitele 1,6 gramm/nap férfiak, és 1,1 gramm/nap nők esetén. Óvatosan kell bánnunk azonban az omega-3 zsírsavak fogyasztásával abban az esetben, ha már kialakult valamely szívbetegség. Ez esetben a napi 1 gramm a megengedett mennyiség. Említsünk meg pár olyan ételt, melyben megtalálhatóak az omega 3 zsírsavak: hal hideg vagy meleg étel formájában (szendvicskrémként, sütve, grillezve, salátában); tofu, szója, repce, lenmag, dió. Aki pedig nem szereti a halat vagy nem tudja a felsoroltakból elfogyasztani a javasolt mennyiséget, azoknak alternatív megoldásként a halolaj kapszula fogyasztását tanácsoljuk.
Sózás, cukrozás
A cukor fogyasztásánál mértéket kell tartanunk, melynek legegyszerűbb módja, ha mézzel helyettesítjük azt, vagy ha mesterséges édesítővel készítjük az ételeket.
A nem megfelelő mennyiségű só fogyasztása is károsan hat egészségünkre. Használjunk kevesebb sót az ételkészítésnél, helyette használjunk friss vagy szárított fűszereket, illetve a sóval tartósított konzervek helyett friss ételeket válasszunk az étrendünkbe.
Megfelelő táplálkozás a szív védelmében
A szívbetegségek kialakulásában szerepet játszó faktorok a nem, életkor, genetikai adottság, elhízás, cukorbetegség, mozgásszegény életmód, kezeletlen magas vérnyomás, magas vérzsír-szint, dohányzás, illetve a stressz. Amennyiben több tényező együttesen fennáll, sokkal nagyobb a veszélyeztetettségi szint. A rizikófaktorok csökkentése által az elsődleges megelőzés a legfontosabb. A már fennálló szívbetegségek, vagy események esetében azonban az utólagos prevenció célja, hogy a már meglévő érelváltozások és szervi károsodások súlyosbodását kivédjék. Ez egyrészt a rehabilitációban részt vevő orvosok tevékenysége, másrészt az életmód változtatás és helyes táplálkozás kialakítása.
Megfelelő táplálkozás kialakítása
Túlsúly, elhízás esetén fontos a megfelelő energiaszükséglet beállítása, amivel már a megfelelő testsúlycsökkentés elérhető. Ez gyakorlatban általában bevitt táplálék megtartása. Ennek még elengedhetetlen feltétele az orvosi kontroll mellett végzett fizikai aktivitás.
Az étrend fehérjetartalma az összes energia 10-20%-a között ajánlott, szénhidráttartalma az összes energia 50-60%-át kell, hogy kitegye, a hozzáadott cukor pedig a kalóriabevitel 10%-át ne haladja meg. A zsírbevitel az összes energia 30%-ánál kevesebb kell, legyen.
Ajánlott zsírsavösszetétel a táplálékban: a telített és transzzsírsavak 10% alatt, többszörösen telítetlen zsírsavak ideális aránya 10% alatt, egyszeresen telítetleneké 12-15% legyen.
A koleszterinszint esetében a meghatározott napi bevitel 300 mg lehet. A vér-koleszterinszint csökkentésének a leghatásosabb módja a telitett zsírsavak bevitelének csökkentésével érhető el. A legtöbb telített zsírsav állati eredetű táplálékokban található meg: zsíros húsok, májkrémek, szalámifélék, sertészsír, lefölözetlen tejtermékek, belsőségek, tojássárgája. Ezzel ellentétben a többszörösen és egyszeresen telítetlen zsírsavak csökkentik a vér koleszterinszintjét. Ilyenek pl. a növényi eredetű folyékony olajok, olívaolaj, olajos magvak. A másik rizikófaktor szívbetegségek kialakulásában a triglicerid. Ennek a csökkentése is fontos a másodlagos prevenció során, melyet legegyszerűbben a tengeri halak fogyasztásával érhetünk el. Továbbá a szénhidrátok (azon belül is elsősorban a cukrok) és alkohol fogyasztását is mellőzni kell.
A vitaminok közül az alábbiak fogyasztása javasolt a megfelelő mennyiségben: folsav, B-vitaminok, E- és A-vitamin, béta-karotin, C-vitamin, Ca, K, Mg, szelén és a cink.
A rostdús étkezés gátolja a zsírfelszívódást, és csökkenti a koleszterinszintet. Napi 30-50 g ajánlott.
Szívünk védelme érdekében napi 4-5-szöri korlátozott mennyiségű táplálék bevitele az ajánlott.
A szívizom a szív összehúzódásért felelős izom, melyet harántcsíkolt izomrostok alkotnak. Ezek a myocardiumban található izomrostok gyors összehúzódásra képesek és nem fáradékonyak. A szívizom egy különálló izomtípus a harántcsíkolt- és a simaizom mellett (itt tudhatsz meg többet szívünk felépítéséről).
A szívizom a harántcsíkolt izomhoz hasonlóan szintén csíkos felépítésű, ebben különbözik a simaizom sejtjeitől, azonban az általában egy sejtmagja a szívizomnak központi elhelyezkedésű, mely vonás a simaizom sejteknél fordul elő.
A szívizom kitűnő állóképességének hátterében több tényező is megtalálható, ezek a következőek:
- A mitokondriumok oxidatív foszforizáció révén folyamatos aerob légzést képesek végrehajtani
- Sok myoglobin található benne
- Kitűnő vérellátással rendelkezik
Ezek által a tulajdonságok által képes a szívizom folyamatosan biztosítani az agy oxigén és tápanyag ellátottságát. A szív olyan mértékben az aerob légzés végzésére van hangolva, hogy iszkémiás állapot bekövetkezése esetén képtelen elég vért pumpálni.
Alapesetben, a megfelelő oxigén ellátottság mellett az energia 60%-a keletkezik zsírokból, 35%-a szénhidrátokból, míg 5%-a aminosavakból és keton testekből. Ezek az arányok tápanyag ellátottságtól függően változhatnak.
A kardiomiopátia a gyűjtőneve azoknak a szívbetegségeknek (itt tudhatsz meg többet), melyek a szív pumpafunkciójának zavara következtében alakulnak ki. A kardiomiopátia felosztható 3 fő csoportra, attól függően, hogy a szívizomnál az eltérés milyen formában jelentkezik. Minden egyes típus esetében más és más tünetek tapasztalhatóak, ezáltal következtethetünk a probléma okára és megválaszthatjuk a specifikus kezelést.
Hypertrophiás Cardiomiopátia
Ennél a típusú szívbetegségnél a szívizom megvastagodása a probléma okozója. Ez gátolni fogja a szívbillentyűk megfelelő működését illetve akadályozni fogja a véráramlás útját. Fontos, hogy ez a szívbetegség sok esetben öröklődik.
Tünetei:
- szédülés
- ájulás
- mellkasi fájdalom
- fizikai terhelés esetén légszomj
- gyakori a szívritmuszavar
Dilatatív Cardiomiopátia
Ebben az esetben a szívizom fog megnyúlni és ezáltal a szív mérete is növekedni fog. Ez a gyakori szívbetegség rendkívül súlyos lehet, sokszor életveszélyes is. Ennek oka, hogy a szív izomerejét csökkenti és ebből kifolyólag nem lesz képes elég vért pumpálni. (itt tudhatsz meg többet az EKG-ról)
Tünetei:
- szapora szívverés
- légszomj
- bőr sápadt, hűvös, verejtékező (helytelen keringéstől)
- levertség
- étvágytalanság
- hányinger
Restriktív kardiomiopátia
A bal kamra izomzata valamely okból merevebb a normálisnál, aminek következményeképpen nem tud eléggé kinyúlni és vérrel telítődni.
Arritmogén jobb kamrai kardiomiopátia
A jobb kamra kitágulásával és a jobb szívfél elégtelenségével járó ismeretlen eredetű betegség. Hátterében genetikai elváltozást lehet kimutatni.
Kezelésük
Mindegyik esetben elsősorban a szívritmuszavart kell kezelni. Ez gyógyszerek használatával vagy pacemaker beültetésével történik.
Hypertrópiás Cardiomiopátia esetén a megnagyobbodott szívizmot bizonyos esetekben műtéti úton is eltávolíthatják.
Dilatatív Cardiomiopátia esetében a gyógyszeres kezelést használják az esetek többségében a terhelés csökkentésére és a szívizom erejének növelésére.
Fontos azonban, hogy ezek csak tüneti kezelések, a betegséget gyógyítani nem lehet. A szívizom állapota nem állítható vissza semmilyen úton az eredetihez közeli, működéshez szükséges állapotra. A vastagodás vagy a gyengülés nem visszafordítható folyamat.
Szívünk részei
A szívet kívülről körbeveszi egy kettős fallal ellátott hártya, melyet szívburoknak nevezünk (pericardium). Ennek a külső felszínén láthatóak a szívüregek határai és az a koszorúér hálózat, mely a szív táplálásáért felelős. Elsődleges funkciója a szívburoknak az, hogy védőhártyaként szolgál, azonban emellett rögzíti is a szívet a hozzá kapcsolódó szalagok segítségével a szegycsonthoz, a gerincoszlophoz valamint a mellüreg egyéb részeihez.
A szívburkon befele haladva alatta találjuk a szívfalat, mely három rétegből áll szövettani szempontból. A legkülső rétege egyrétegű laphám (endothel). Alatta található egy izomréteg (myocardium, itt tudhatsz meg többet), amely speciális, kizárólag a szívre jellemző izomszövetből, szívizomból épül fel. Legbelső rétegét szívbelhártyának nevezzük (endocardium), mely vékony kötőszövetes hártyából áll.
A szív üregrendszerét egy hosszanti lefutású sövény (septum cordis) osztja kétfelé, így alakul ki a jobb és a bal szívfél. Ezeket az üregeket a szívbelhártyából képződő billentyűk tagolják további, különálló részekre, így alakulnak ki kamrák és pitvarok mindkét szívfél esetében. Így alakul ki a szív négy ürege. A felül található üregeket pitvaroknak (atrium), míg az alul találhatóakat kamráknak (ventriculus) nevezzük. A pitvarok alapvető feladata a beáramló vér fogadása, így izomzatuk vékonyabb, kétrétegű, tágulásra képesek, míg a kamrák legfőbb feladata az összehúzódás annak érdekében, hogy a vér a test minden egyes pontjára eljusson. Ennek köszönhető, hogy felépítésére vastagabb, háromrétegű kamraizomzat jellemző. Ahhoz, hogy a véráramlás teljes mértékben folytonos lehessen, a szív izmaira bonyolult körbetekeredések jellemzőek.
A jobb pitvar (atrium dextrum) tojásdad alakú üreg, belső falazata részben sima felületű (sinus venosus), részben pedig recézett (atrium primitivum). Ebbe az üregbe fut be testünk két legnagyobb vénája, melyek az alsó (vena cava inferior) és a felső (vena cava superior) üres véna. A felső üres véna – értelemszerűen – a test felső részeiből (fej, nyak, felső végtag), míg az alsó üres véna a test többi részéből szállítja a vért a szívhez. A jobb szívfélben található pitvar és kamra határán (ventriculus dexter) található a jobb vénás szájadék (ostium venosum dextrum), mely összeköti a jobb kamrát és a jobb pitvart. A szív koszorúserei (sinus coronarius), - melyek a szív saját vérét gyűjtik össze - a jobb vénás szájadék és a felső üres véna betorkollása között csatlakoznak be a jobb pitvarba. A jobb kamra a mellkason elől helyezkedik el, a szegycsonthoz illetve a bordákhoz illeszkedik. Keresztmetszeti képe félhold alakú, kb. 5 mm vastag, lényegében körülveszi a bal kamrát. A jobb vénás szájadék és a jobb kamra közt három vitorlásbillentyű (valvula tricuspidalis) található, ezek a vér egy irányba történő áramlását biztosítják.
A szívbelhártya kettőzetéből álló billentyűk ínhúrokkal (chordae tendineae) kapcsolódnak a kamra falának szemölcsizmaihoz (musculi papillares). A jobb kamra artériás szájadékából nyílik a tüdőverőér (arteria pulmonalis), amely kimeneti nyílásánál három félhold alakú zsebes billentyűt (valvula semilunaris) találunk. Ezek tökéletes illeszkedése szintén a vér egyirányú áramlását segíti.
A szintén tojásdad alakú bal pitvar (atrium sinistrum) szerkezete a jobb pitvaréhoz hasonlít. Ez a szív hátsó oldalán helyezkedik, ide a vér a tüdőből két-két tüdővénán (vena pulmonalis) keresztül érkezik. A bal oldali üreget a bal vénás szájadék (ostium venosum sinistrum) osztja ketté, ezen keresztül jut a vér a bal pitvarból a bal kamrába. A szájadék és a bal kamra határán található a két vitorlás billentyű (valvula bicuspidalis). A bal kamra hasonló felépítésű, mint a jobb kamra, azonban a fala jóval vastagabb, nagyjából 10 mm. A bal artériás szájadékból ered testünk fő ütőere, az aorta, melynek három félhold alakú billentyű zárja le a szív felőli végét. Az aorta és a billentyűk falazata közül indulnak ki a szív saját koszorúsartériái (arteria coronaria), ezt a területet nevezzük jobb és bal Walsava-öbölnek (sinus Valsavae). Ezek a koszorúsartériák biztosítják a szív vérellátását, elzáródásuk következménye a szívinfarktus. A két pitvar között található sövényen helyezkedik el a fossa ovalis nevezetű bemélyedés, mely a magzati keringés maradványa.
A szív működése
Az üregek közül a pitvarok fogadják be a testből illetve a tüdőből érkező vért, mely innen át fog folyni a kamrákba, majd ezek fogják kipumpálni a vért a tüdőbe és az egész testbe. A jobb oldali szívfél felelős a testből érkező, sötétebb színű, oxigén szegényebb vér pumpálásáért, míg szívünk bal fele foglalkozik a tüdőből visszaérkező, élénk piros, oxigéndúsabb vérrel.
Az oxigénszegényebb és az oxigéndúsabb vér nem fog egymással keveredni, mivel a pitvarok és kamrák között találhatóak elválasztó falak, mely a sövény (latinul septum) elnevezést kapta. Ez a pitvari illetve kamrai sövény fogja megakadályozni a kétféle vér keveredését.
A vér áramlásának folyamata a következő:
A testből a szív felé két nagy vénán át folyik be a fáradt vér a jobb pitvarba, melyből a háromhegyű billentyűn keresztül a jobb kamrába jut, és onnan pumpálja ki a szív a vért a tüdőbe. A tüdőbe jutó vér felfrissül, megtelik oxigénnel majd a tüdővénákon át fog visszafolyni a bal pitvarba. Innen a kéthegyű billentyűn keresztül átjut a bal kamrába, ami az aortába pumpálja a vért, ezáltal eljuttatva azt vissza a testbe.
Az elektrokardiográfia, vagy más néven EKG, egy olyan, non-invazív diagnosztikai eljárás, mely során a szív elektromos jelenségeit vizsgáljuk, így kapunk hasznos információkat működéséről. Ehhez az elektrokardiográf a szívizom összehúzódásakor keletkező elektromos jeleket rögzíti.
A szív egy elektromos inger hatására húzódik össze. Ez ideális esetben a szinuszcsomóból ered, majd a szív – sajátságos – ingerületvezető rostjain keresztül fog eljutni a szívizomsejtekhez. Ezt úgy képes az elektrokardiográf mérni, hogy a test felszínére – bizonyos pontjaira – elektródákat helyezünk, majd az ezáltal rögzített elektromos jelek által kirajzolódik az EKG hullám, mely szabályos, egyedi tulajdonságokkal rendelkező görbe.
Magát az EKG-t Willem Einthoven – Einthoven féle elvezetések – (1860-1927) holland fiziológus fedezte fel. Érdemeiért 1924 fiziológiai és orvostudományi Nobel-díjat kapott. Felfedezése és megfigyelései a mai napig változatlanul helytállóak.
12 elvezetéses EKG, egy 26 éves egészséges férfiről
Célja
Az EKG mérés célja az akciós potenciál terjedésének vizsgálata a szívben. Az alábbiak elemezhetőek általa:
- szívritmus
- ingerület kiindulási helye
- ingerületvezetés sebessége
- szívizom vastagsága
- szívizom esetleges vérellátási zavarai
Az EKG vizsgálat
EKG vizsgálat (itt tudhatsz meg többet a WIWE-val való mérésről) során a szív elektromos aktivitását megfigyelve tudunk következtetéseket levonni a szív állapotát illetően. Ehhez végtagi és mellkasi elektródákat használunk, ezeken keresztül gyűjti össze az elektromos jeleket az EKG készülék. A 12 elvezetéses EKG méréshez 4 végtagi és 6 mellkasi elektródát használnak. Ezek közül a 4 végtagon elhelyezett elektródákról elvezetett információval 6 elvezetést készít az EKG készülék (I, II, III, aVF, aVR, aVL). A 6, mellkason elhelyezett elektróda 6 különböző elvezetésnek fog számítani (V1, V2, V3, V4, V5, V6). A különböző elvezetések célja, hogy más-más szögekből látják a szívet. A 12 elvezetés azt a még elfogadható számú irányt testesíti meg, amely által képesek vagyunk átfogó képet kapni szívünkről. Kutatási célból akár 100 vagy afölötti elvezetés használata is indokolt lehet.
Az EKG görbe
Az EKG készülék által rögzített hullámok nevei: P, Q, R, S, T és U, melyek nemzetközileg meghatározott, egységes jelzések. Minden egyes hullám a szív működésének valamely depolarizációs (elektromos kisülés) vagy repolarizációs (elektromos újratöltődés) szakaszát jelöli a szív bizonyos részeiben.
- P-hullám (pitvari hullám): az ingerület pitvarban történő terjedését jelöli. Amplitúdója pozitív, 1-2 mm mértékű. Időtartama 0,06-0,11 mp.
- P- R távolság: a pitvar és a kamra közötti átvezetési időt jelöli. Időtartama 0,04-0,1 mp.
- QRS-komplexum (kamrai hullám): a kamrák depolarizációját jelzi, mely gyors lefolyású. A komplexum áll egy negatív Q-hullámból, melyet nem mindig észlelünk, egy magas, pozitív R-hullámból, mely a kamraizomzat fő tömegének ingerületbe jutása, amplitúdója 10 mm és egy negatív S-hullámból. A komplexum lefutása alatt megy végbe a kamra teljes munkaizomzatának depolarizációja. Időtartama 0,06-0,1 mp. Ebből 0,03 mp az interventricularis septum depolarizációja, 0,055 mp a jobb kamra és 0,068 mp a bal kamra depolarizációja.
- ST-szakasz: a kamrák repolarizációs szakasza.
- T-hullám: közepes amplitúdójú elnyújtott hullám, a kamrák teljes repolarizációját jelzi, időtartama 0,20 mp.
- Q-T távolság: kamraizomzat depolarizációjának és repolarizációjának együttes időtartama.
- U-hullám: bizonytalan eredetű hullám. Jelezheti az interventricularis septum repolarizációját vagy a kamrák lassú újratöltődését. Időtartama 0,1-0,2 mp.
Szívritmus, Sinusritmus
Ahhoz, hogy a szívritmust biztonságosan be tudjuk azonosítani, egy hosszabb EKG görbén kell vizsgálnunk a szívütések számát egy kiválasztott elvezetésben. Ez általában az EKG II-es elvezetése (a WIWE az I-es elvezetést használja, itt tudhatsz meg többet). A ritmuszavarok kimutatásához legalább 12, de még inkább több, egymást követő szívciklus vizsgálata szükséges.
A normális szívritmust sinusritmusnak nevezzük, amely esetben a sinuatrialis csomó, avagy sinuscsomó természetes pacemakerként működik.
A sinusritmus jellemzői:
- 60-100 szívverés percenként.
- a P-hullám pozitív amplitúdójú a II-es elvezetésben, és negatív aVR-ben.
- a P-hullám után minden esetben QRS-komplexum következik.
A pitvar fibrilláció során a sinuscsomó működése, mely a szív szabályos ütemét biztosítaná, kiesik a folyamatból és egy, a pitvarokból eredő szabálytalan elektromos tevékenység vezérli tovább a szív összehúzódását. Ennek következtében a kamrák legtöbbször túl gyorsan és szabálytalanul húzódnak össze.
A pitvari fibrilláció kezeletlenül komoly szövődményekhez vezethet, mint a szívelégtelenség vagy a stroke, ami a legsúlyosabb következmény. A stroke (itt tudhatsz meg többet) egy szívből kiinduló vérrög vagy embólia következményeképpen alakulhat ki. Keletkezési helyét tekintve a bal pitvarban illetve a pitvari fülcsében jöhet létre. A stroke kockázatát a pitvarfibrilláció 4-5-szörösére képes megnövelni.
33,5 millió ember szenved pitvari fibrillációban világszerte, mely a Föld teljes népességének 0,5%-át foglalja magában. A pitvari fibrilláció kialakulásának esélye 40 év felett 2,3%, míg 65 év felettiek esetében 5,9%. Az ebben a betegségben szenvedők 70%-a 65 és 85 év közötti és férfiak esetében gyakoribb a megjelenés.
Normál szívritmus (balra) és pitvari fibrilláció (jobbra);
Tényezők, melyek növelik a pitvari fibrilláció kialakulásának esélyét (a szívbetegségekről itt tudhatsz meg többet):
- Magas vérnyomás
- Koszorúér-szűkület
- Kéthegyű (mitrális) billentyű betegség, szívműtét után korai szakban
- Veleszületett szívhiba
- Tüdőgyulladás
- Tüdőrák
- Tüdőembólia
- Pajzsmirigy túlműködés
- Túlzott alkohol fogyasztás
Pitvari fibrilláció jellemző tünetei:
- Szabálytalan és gyors szívdobogásérzet
- Fáradtság
- Légszomj
- Szédülés
- Mellkasi fájdalom
Bizonyos esetekben a pitvari fibrilláció lehet teljes mértékben tünetmentes. Ilyenkor csak orvosi rutinvizsgálat által ismerhető fel a betegség.
Az Európai Szívritmus Társaság négy stádiumba sorolja a tünetek erősségét:
- Tünetmentes
- Mérsékelt tünetek, normális napi tevékenység
- Súlyos tünetek, a napi tevékenységet zavarja
- Nagyon súlyos tünetek, a normális napi tevékenységre képtelen
A pitvari fibrilláció típusai:
- Első alkalommal felismert ritmuszavar
- Visszatérő, mely két vagy több alkalommal fellép
- Paroxizmális pitvari fibrilláció – 2-7 napon belül a szívritmuszavar teljesen spontán módon megszűnik.
- Perzisztens pitvari fibrilláció: több, mint 7 napja fennáll.
- Hosszan perzisztáló: a pitvari fibrilláció egy évnél tovább fennáll.
- Permanens pitvari fibrilláció, mely esetekben a szívritmuszavar élethosszig fennáll, nem tudják a szabályos ritmust tartósan helyreállítani
Pitvari fibrilláció vizsgálati lehetőségei:
- Fizikális vizsgálat
Amennyiben a pulzust kitapintva felfedezhető szabálytalanság, úgy következtethetünk a szívritmuszavarra. - EKG (itt tudhatsz meg többet)
Ez a legalapvetőbb eszköz a szívritmuszavar meghatározására. Amennyiben a pitvari fibrilláció jelen van, úgy az EKG görbén nem jelennek meg a P hullámok illetve az összehúzódások rendszertelenül következnek egymás után. - Szívultrahang (echokardiográf)
Az eljárással kereshető billentyűbetegség, vizsgálható a pumpafunkció illetve felderíthető a szív üregeiben elhelyezkedő vérrög. - Laborvizsgálat
Vizsgálható a pajzsmirigy, a vese és a máj funkciója. - Holter EKG
A páciensre elektródákat helyeznek, melyek 24 órán át vagy akár tovább mérik a szív elektromos teljesítményét, ezáltal a folyamatos megfigyelés által felfedezhetőek a ritmuszavarok. - Nyelőcsövön át végzett szívultrahang
Az eljárás a pitvarfülcsében esetlegesen elhelyezkedő vérrögök kizárására alkalmas, melyek keletkezésére hajlamosít a pitvari fibrilláció.
A pitvari fibrilláció kezelése
Aki pitvari fibrillációban szenved, annak mára már számos lehetősége van a kezelések terén. A kezelések során minden esetben először a tromboembóliás kockázatot csökkentik véralvadásgátlók használatával. Ezek után döntenek arról, hogy megkíséreljék-e a szabályos szinusz ritmus helyreállítását vagy csak igyekezzenek kordában tartani a szívfrekvenciát.
Kezelések a szívfrekvencia helyreállítására
Elektromos kardioverzió
Ebben az esetben elektromos impulzust használnak elektródák segítségével, hogy visszahozzák a szabályos ritmust. Az elektródákat a rövid altatásban levő, megfelelően előkészített beteg mellkasára helyezik.
Katéter abláció
Ennél az eljárásnál rádiófrekvenciás energiát használnak, ezzel roncsolják a szabálytalan ingereket adó gócot avagy gátolják a szabálytalan inger terjedését.
Kilátások, prognózis
Pitvarfibrilláció jelenlétében megnő a halálozás gyakorisága és egyéb szövődmények is kialakulhatnak, ezek a következőek:
- stroke (itt tudhatsz meg többet)
- tromboembólia
- szívelégtelenség
- romlik a szív bal kamrájának funkciója
- csökken a terhelhetőség
A WIWE készülék
A WIWE egy olyan diagnosztikai mérőkészülék, mely figyeli a felhasználó szívműködésével, szívritmusávalkapcsolatos egészségi jellemzőit- otthon és útközben. A készülék tájékoztatást ad az átlagos pulzus értékről, a normál EKG-től (itt tudhatsz meg többet) való lehetséges eltérésről valamint a vér oxigén-telítettségének mértékéről, továbbá lépésszámláló (itt tudhatsz meg többet) funkcióval is rendelkezik. A mérések csak a készülék használatával is elvégezhetőek, de azok kiértékelését egy okos telefonon/táblagépen futó mobilalkalmazás segítségével tudja megtekinteni.
Az applikáció: Eredmény kiértékelés telefonon/táblagépen
A megállapított mérési adatok pontos kiértékelése és részletes ábrázolása az alkalmazás boltokból (App Store, Google Play Internetes áruház) letölthető ingyenes alkalmazás segítségével történik. A kiértékeléshez a telefon Bluetooth kapcsolaton keresztül tölti le az adatokat a készülékről. A mért eredmények kiértékelve, a kockázati szintek megjelölésével jelennek meg a telefon/táblagép képernyőjén és egy kattintással e-mailben továbbíthatók az orvos számára.
Az EKG mérések végrehajtása
A WIWE eszköz és a telefonos alkalmazás segítségével a felhasználó mérést tud végezni, amely során a létrejött mérési adatok a mobiltelefon/táblagép képernyőjén megtekinthetőek és azokat a felhasználó megoszthatja másokkal (Pl.: kezelőorvosával).
A mérések előtt:
Kérjük, vegye figyelembe a következő pontokat, hogy precíz mérési eredményeket kapjon:
- Az érzékelők közvetlenül az ujjbegyek bőrével érintkezzenek.
- Ha bőre nagyon száraz, nedvesítse be nedves ruhával a mérés elvégzése előtt.
- Ha az érzékelők szennyezettek, a felületről tiszta, puha törlőkendővel távolítsa el a szennyeződést.
- A mérési folyamat során ne érintse kezét teste többi részéhez.
- Kérjük, ügyeljen arra, hogy ne érintkezzen jobb és bal kezének bőre, valamint sem Ön, sem a készülék érzékelői ne érintkezzenek áramvezető eszközökkel. Ellenkező esetben a mérést nem lehet helyesen elvégezni.
- A mérés során ne mozogjon, ne beszéljen, tartsa mozdulatlanul a készüléket. Bármilyen jellegű mozgás hamis mérést eredményez.
- A mérést elsősorban ülő és ne álló helyzetben végezze.
A) A mérés (normál mérés) telefon használatával (itt tudhatsz meg többet)
1. Nyomja meg a be/ki gombot a készülék bekapcsolásához.
2. A mérést a „bal kéz - jobb kéz” hüvelyk ujjainak a készülék érzékelőire helyezésével végezzük a telefon applikációban mutatottaknak megfelelően.
3. A sikeres mérés egy 10 másodperc hosszúságú felkészülési folyamattal kezdődik, mely során a felhasználó a WIWE eszköz érzékelőire helyezi hüvelykujjait, és nyugalmi állapotba kerül. A felkészülés időszaka alatt az alkalmazás ellenőrzi, hogy az érintés megfelelő-e, illetve hogy a WIWE eszközről kapott adatok alkalmasak-e arra, hogy a mérés elkezdődhessen.
4. A WIWE készüléken a folyamat jelző mutatja, hogy éppen hol tart a mérés.
5. Az adatgyűjtés legalább 30, legfeljebb 60 másodpercig tart, mely során az alkalmazás megjeleníti az EKG jelet, kijelzi a pulzust és a vér oxigén telitettségének szintjét.
6. Az érzékelők 30 másodpercen belüli elengedése a mérés félbeszakadását eredményezi.
7. A telefon képernyőjén 60 másodperc után az alkalmazás jelzi, hogy elengedheti az érzékelőket, és az adatgyűjtés befejeződött.
8. A kiértékelés pár másodpercig tarthat, majd az eredményeket a mobil telefonjáról leolvashatja.
9. Sikertelen mérés esetén kövesse a telefonon megjelenő utasításokat. Ismételje meg a mérést.
10. A mérés során a készüléken a hibajel villogása azt jelenti, hogy az EKG-jelek instabilak vagy gyengék. Ebben az esetben végezze el ismét a mérést.
11. A készülék csak abban az esetben kezdi el a mérést, ha az akkumulátor feszültség szintje legalább egy mérést lehetővé tesz.
EKG jelek kiértékelése
Az EKG kiértékeléséhez elengedhetetlen egy megfelelő szintű jelminőség elérése az egy perces EKG görbéhez. Ehhez elsősorban az alábbi alapvető méréstechnika követése szükséges:
1. Az ujjaknak mindenképpen csak hozzá kell érnie a WIWE érzékelőkhöz, a fém bőrfelülettel történő érzékelése teljes mértékben elegendő. A szükségesnél nagyobb erőhatás kifejtése a mérési adatok minőségének romlásához vezet. A lehető legnagyobb ujjbegy felülettel érintse a szenzorokat.
2. A kezeknek ajánlott letámasztva elhelyezkednie, így a megfelelő stabilitás elérhető. Ennek két javasolt módja lehetséges:
1. A WIWE érzékelőket a hüvelykujjakkal érintve, a kezeket vagy asztalra, vagy ölbe letámasztva
2. A WIWE érzékelőket mutatóujjakkal érintve, a teljes alkart asztalra fektetve, tenyereket a WIWE mellett pihentetve
Amennyiben a fentieket követve sem sikerül kiértékelhető mérést rögzíti, úgy több más ok is közre játszhat ebben. Ebből az okból kifolyólag ilyen esetben, ha több alkalommal is sikertelen a kiértékelés a fenti pontokat követve kérjük, hogy küldje el PDF formátumban mérését - ha 3 alkalommal egymás után nem tudta az alkalmazás kiértékelni, úgy a mérés végén felajánlja az "EKG elküldése" opciót. Ezt elküldve az info@mywiwe.com e-mail címre, az elküldött pdf formátumú mérés alapján tudunk részletesebb információval szolgálni az adott esetet illetően.
Tulajdonosi fiók létrehozása: itt tudhat meg többet
A pontatlan mérés gyakori okai
- Nincs elég szoros érintkezés az érzékelők és az ujjak között.
- A mérés során érintkezés van a bal és a jobb kéz bőre között.
Eredménykijelzés
A mérés és kiértékelés után a mérési adatok a mobiltelefon eredmény kijelző képernyőjén számok és grafikonok formájában tekinthetőek meg. Ezeket az eredményeket érdemes szakorvosnak is megmutatni, hogy az adatokból következő eltérések diagnosztizálhatóak legyenek.
A képernyőn 3 db mért fő jellemzőt jelenít meg a 3 kör: EKG (Elektrokardiogram);
AR/PF (Aritmia, Pitvarfibrilláció); KH (Kamrai Heterogenitás).
A körök kitöltő színei a mérési eredmények kiértékelésétől függően zöld, sárga vagy piros színek lehetnek.
Zöld szín= „normál” állapot
Sárga szín= „kis eltérés”
Piros szín= „nagy eltérés”
A kijelzőn az eredmény jelző gombokat megérintve az alábbi információk olvashatóak:
EKG: Az EKG-paraméterek eltérése az átlagostól (a kitöltő színtől függően normál, kis eltérést mutató, nagy eltérést mutató)
AR/PF: A szívritmus szabályosságát vizsgáló illetve a Pitvarfibrilláció (itt tudhatsz meg többet róla) gyanúját kereső funkció, mely által szívverésünk szabályosságáról és esetleges rendellenességeiről kaphatunk visszajelzést.
KH: A szívizom állapotának (itt tudhatsz meg többet a szívizomól) jelző száma, a kamrai heterogenitás (KH) mértéke (a kitöltő színtől függően zöld (normál/egészséges), a sárga (kis eltérést mutató, vagyis megnövekedett kamrai heterogenitású), illetve a piros (nagy eltérést mutató, vagyis jelentősen megnövekedett kamrai heterogenitású))
A körök alatt az SPO2 és a Bpm gombok az oxigén telítettség és a pulzus értékeit mutatják.
SPO2: A vér oxigén-telítettsége (oxigén szaturáció, SPO2) %-ban kifejezve.A mérési eredmény számértéke alatt található csúszkán megjelenik a mért érték és a csúszka színe által az érték elfogadhatósági szintje is.
Bpm: A pulzus szám (heart rate: HR) percenkénti száma (bit per minute: Bpm), (normál, lehetséges, valószínű).A mérési eredmény számértéke alatt található csúszkán megjelenik a mért érték és a csúszka színe által az érték elfogadhatósági szintje is.
A képernyő jobb alsó sarkában lévő Részletek gomb megérintésével további, részletesebb mérési adatokat ismerhetünk meg.
- EKG paraméterek (itt tudhatsz meg többet): Átlagolt többségi ciklus grafikonja, a hozzá kapcsolódó HR, QRS, QTc és PQ adatokat és a referencia értékeket is megjeleníti. Az eltéréseket az egyes adattípusok mellett található piros felkiáltójel jelzi.
- EKG görbe:A mérési adatgyűjtés során mért EKG görbe, amely a mérés hosszában lapozható és maximálisan négyszeresen nagyítható.
- Aritmia vizsgálat: Poincaré-ábra, amely a klaszterek száma és az átló körüli diszperzió alapján értékeli a mérés eredményét a szívritmus szabályosságát vizsgálva és Pitvarfibrilláció gyanúját keresve.
- Kamrai heterogenitás: a kiértékelésére szolgáló grafikonon a Kamrai Heterogenitás vizsgálatának megjelenítése két paraméter alapján történik: az átlagos kamrai heterogenitás, illetve a kamrai heterogenitás szórása alapján. A különböző színű halmazok jelenítik meg a grafikonon azokat a területeket, amelyek valamelyikébe az adott mérés eredménye besorolásra kerül.
Megjegyzés fűzése méréshez: Az egyes mérésekhez megjegyzések fűzhetőek. A mérés körülményeire utaló vagy pl. a bevett és szedett gyógyszerek típusát feltüntető megjegyzések segíthetik a szakorvos számára a mérési adatok értékelését és a pontos diagnózis felállítását.
Mérés megosztása: A kiértékelt mérési eredményt lehetőség van másokkal is e-mail-en keresztül megosztani (tanácsos házi vagy szakorvossal). Részletes leírás a mobil telefonra telepített alkalmazás Információ menüpontjában található Bővített útmutatóban található.
A korábbi mérések és kiértékelt eredmények elérésére is lehetőség van. A telefon alkalmazás Adataim menüpontjában tekinthető át egyfajta egészség napló, ahol nyomon követheti egészségi állapotára jellemző rögzített adatok változását.
B) Mérés telefon használat (itt tudhatsz meg többet) nélkül (eseti mérés)
Egyes esetekben a felhasználó mobil telefonja nem elérhető. Ilyen esetekben is lehetőség van a mérés elvégzésére. Ekkor a következők szerint járjon el:
- Kapcsolja be a készüléket.
- Győződjön meg, hogy a hibajelző nem világít.
- A mérést a „bal kéz - jobb kéz” hüvelykujjainak a készülék érzékelőire helyezésével kezdjük.
- A WIWE készüléken a folyamat jelző mutatja, hogy elkezdődik a mérés és hogy éppen hol tart.
- Várja meg, míg a folyamatjelző utolsó LED-je zölden nem világít.
- A mérés kész, a WIWE tárolja a mérés eredményét a legközelebbi telefon szinkronizálásig.
- Amennyiben a mérés során hiba merült fel, a készüléken a hibajelző villogni fog. Ekkor kérjük, ismételje meg a mérést.
Szinkronizáció
A szinkronizálás során Bluetooth kapcsolaton keresztül kerülnek áttöltésre a mérési adatok a felhasználó alapértelmezett WIWE eszköze és a mobiltelefon között, ha a telefon és a WIWE eszköz már párosítva van.
A szinkronizálás azért szükséges, mert a WIWE eszköz EKG mérés és lépésszámláló (itt tudhatsz meg többet) funkciója a telefonos alkalmazástól függetlenül is működik és az adatokat egészen addig csak az eszköz memóriája tartalmazza, amíg egy szinkronizálás során nem kerülnek azok a telefonra. Sikeres vagy sikertelen szinkronizálásról az alkalmazás értesít. Sikeres szinkronizálás esetén a WIWE eszközön tárolt adatok – azután, hogy az adatok a telefonban rögzítődtek - törlésre kerülnek, sikertelen áttöltés esetén a szinkronizálást meg kell ismételni.
A WIWE eszköz megvásárlása egyrészt megrendelés útján lehetséges, futárszolgálattal kerül kiküldésre, mely országtól függően változik.
Ebben az ügyben egy visszaigazoló e-mailben adunk bővebb tájékoztatást a szállítás részleteiről.
Ezenkívül lehetősége van személyesen is megvásárolni a készüléket viszonteladóinknál: üzletek listája
Nem, a WIWE-ot magánszemélyek is megvásárolhatják anélkül, hogy háziorvosuk felírná számukra.
Igen, az együttműködő pénztárak listáját itt találja: Egészségpénztárak
Nem, a biztosítás nem fedezi a WIWE-ot.
Ebben a PDF dokumentumban láthatja azon készülékek listáját, amelyekkel kipróbáltuk, vagy vásárlóink visszajelzéseik alapján használják a WIWE-ot: kompatibilitási lista
Android készülékek esetében Android Lollipop 5.0-ás verzió vagy ettől újabb szükséges.
Apple mobiltelefonok esetében IOS 8.1-es verzió vagy ettől újabb lesz szükséges.
Az applikáció alapvetően mobiltelefonok képernyőjére lett optimalizálva, de táblagépekkel is használható, a képernyő megjelenítésében lehetnek apróbb, funkciókat nem akadályozó hibák. Egyelőre nem elérhető PC/laptop kapcsolódás lehetősége.
A kamrai heterogenitás esetünkben a szívkamrai izomzatot alkotó szívizomsejtek bioelektromos tulajdonságainak különbözőségére utal. Ez a különbözőség egészséges esetben is jelen van determinisztikus formában (kvázi merev kapcsolat a sejtek között). Ugyanakkor, kóros esetben a heterogenitás növekszik, egyre inkább romlik a szívizomsejtek összehangolt működése, vagyis a bioelektromos jelenségek véletlenszerű ingadozása, labilitása alakul ki. Ez az instabilitás pedig növeli a veszélyes kamrai szívritmuszavarok, ezáltal a hirtelen szívhalál bekövetkezésének kockázatát.
A WIWE rendelkezik az egészségügyi eszközökre vonatkozó CE jellel.
Nem, a WIWE 1 csatornás EKG mérés készítésére alkalmas, mely egyenértékű a 12 csatornás EKG I. számú elvezetésével.
Hirtelen szívmegállás szívünk dobogásának váratlan megszűnését jelenti. Ennek következtében a vér nem jut el sem az agyba, sem más, létfontosságú szervekbe. Amennyiben nem kezelik perceken belül, akkor halálhoz vezet, melyet hirtelen szívhalálnak nevezünk.
Igen, az adatok tárolása az applikáció által a felhasználó mobiltelefonján vagy táblagépén történik.
Nem, nincs általunk ismert kizáró ok, ami megakadályozná a WIWE használatát